ponedeljek, 1. julij 2013

Eko-mama

Dandanes ni stvari, ki ne bi obstajala tudi v eko različici....eko-jogurt, eko-banane, eko-kava, eko-gate, eko-počitnice, eko-avtomobili, eko-kmetije, eko-konvencije...ni, da ni....torej ni razloga, da ne bi spoznali EKO-mame.

Eko-mama je mama, kot vse druge, le da poleg tega, da skrbi in neguje svojega malčka(-e), skrbi še za blagodejne učinke na naravo oziroma za to, da bi njen otrok imel priložnost živeti v vsaj približno takem okolju, kot ima priložnost živeti sama.

Kaj vse počne mama, da je lahko EKO-mama?

Možnosti ima pravzaprav veliko in eko-mama lahko celo izbira med mnogimi produkti, idejami, ki jih danes ponuja tržišče, internet in širni svet.
Eko-mama tako lahko na primer uporablja pralne plenice ali pa razgradljive plenice za enkratno uporabo, ki so danes cenovno zelo dostopne. Za pranje lahko uporablja pralne oreške, doma izdelan pralni prašek, vinski kis in eterična olja ali pa kupi ekološka pralna sredstva. Mila in kreme za svojega malčka lahko izdela sama, za mehko in voljno kožo lahko v jeseni nabere "kišto"oljk ali pa kupi narejene izdelke na domači tržnici, ki ji služijo za nego ali za v lonec. Lahko si zasadi svoj vrtiček in uživa v doma pridelanih povrtninah ali pa se ob jutrih odpravi z malčkom na lokalno tržnico ali pa kar k sosedi po por. Mama lahko vloži sladke češnje, da so na voljo tudi v hladni zimi. Lahko si umisli kurnik srečnih kokoši in jajc ter čredo ovac za mleko, sir in toplo volno ali pa preprosteje skoči po jajca v bližnjo vas in sir kupi na planini med potepanjem po hribih. Eko-mama lahko nabere zeli in posuši čaje na vrveh v hišni "špajzi".
Eko-mama ločuje odpadke, shranjuje vrečke,  uporabi stvari ponovno in svojega malčka nauči veščin, kot so ločevanje odpadkov, kompostiranje, pridelovanje svoje lastne hrane. Taka mama varčuje z vodo, energijo in ne zametuje hrane. Sebe in svojo družino prehranjuje zdravo in s srcem.

Da, danes ima vsaka mama zares veliko možnosti, da postane čisto prava Eko-mama, vsaka družina pa ekološki otok. Z žalostjo pa ugotavljam, da je še vedno preveč mam in očetov, ki se jim zdi skrb za naravo packanje v domači kuhinji, metanje časa stran ter brezzvezno početje. Škoda.... Taki ljudje nikoli ne bodo vedeli, koliko veselja ti lahko prinese ciljanje v kozarce in otroški smeh ob tem ter sladkanje s kompotom, ko zunaj drobi sneg; nikoli ne bodo vedeli, koliko svobode občutiš med potepanjem po planinah z malim škratom v nahrbtniku; nikoli ne bodo vedeli v kako zadovoljstvo je spoznanje, da moreš in zmoreš sam; nikoli ne bodo čutili razlike in okusili čaja, ki si ga nabral, posušil in skuhal sam; nikoli občutili lahkotnosti doma izdelane kreme na koži......

Vsak naziv, tudi eko naziv, pomeni dodatno kopico dela....toda Eko-mami to delo ni v breme, ker jo navda z občutki sreče in izpopolnjenosti, da zna in zmore po svojih najboljših močeh poskrbeti za svoj mali zaklad!

Ni komentarjev:

Objavite komentar