nedelja, 4. december 2022

Liško-senjska županija

Včasih ima življenje drugačne načrte, kot jih imamo sami. Priznam, nikoli si nisem niti predstavljala, še manj pa načrtovala, da se bom za krompirjeve počitnice potepala po največji hrvaški županiji s tremi najstniki in sedemletnico. Da mi bodo "po bratsko" nalivali najboljšo rakijo in nas gostili, kot se to počne samo z najbližjimi, čeprav ne znam povedati dva stavka v hrvaščini. Včasih ima življenje boljše načrte od nas samih.
Liško-senjska županija (v hrvaškini Ličko-senjska) je navečja po površini in najredkeje poseljena od 21 hrvaških županij. Zajema večji del pokrajine Like in del severnojadranske obale, vključno s severnim delom otoka Paga, ki smo ga obiskali letošnje poletje in smo ga jeseni izpustili. Smo se pa 31. oktobra kopali v morju, jaz kot najmlajša in posledično najbolj nora v družbi sem odplavala do bližnjega otočka. Morje je bilo mirno, za pozno jesen zelo toplo in dan sončen. Nismo bili edini na plaži, smo bili pa vsi Slovenci. Domačini so nas od daleč opazovali zaviti v plašče in zmajevali z glavo... lahko si predstavljam, kaj so si mislili. Po kavi, prigrizku in jesenskem morskem doživetju smo iz Svetega Juraja zavili strmo navzgor proti Velebitu. Uživali smo v prelepih razgledih, dokler jih vrhovi niso zastrli. V Krasnem polju smo najeli počitniško hišico. Prelep kraj, ki me je spominjal na poletja, ki sva jih z očetom preživljala na kobariškem. Tu je še vedno tako, kot je bilo v mojem otroštvu. Kamnite hiše s pločevinastimi strehami, zvonci, mlekarna, mir, tišina, jesenska meglica... Gostiteljica nas je pričakala z dvema kantama drv in nas povprašala, če smo vešči kurjenja peči. Mi smo se spraševali, kje bomo sušili kopalke in brisače s plaže, a so nas 4 stopinje hitro stisnile k peči. Poiskali smo puzzle, napolnili kozarce, si skuhali pašto in uživali v večeru.
Naslednje jutro smo se odpravili na Plitvička jezera. Dan je bil prekrasen za izvedbo najstniških fotrografiranj, gneča ni bila prevelika in voda se je leskatala v nešteto odtenkih modre in zelene. Proračun je glede na mesec prenesel vstopnino, le uslužbenka se je čudila, ko sem kupovala 4 otroške karte skupaj z 1 odraslo. Ob povratku smo se v izpraznjenem Otočcu ustavili na pijači. Tukaj sem prvič, odkar obiskujem južne sosede, imela težave s tem, da me niso razumeli, sem pa tudi prvič v življenju videla v ženskem WC-ju košarico s pripomočki za nego (tamponi, vložki, lak za lase, palčke za ušesa...). Natakarica, s katero smo težko našli skupni jezik in v neki točki prešli na znakovnega, je bila kasneje prepoznana kot sorodnica mojega partnerja in zanimivo, razumevanje je postalo veliko lažje. V lokalu se je naši četici pridružil prvi odrasel moški in skupaj smo večer preživeli ob kaminu, dobri hrani in pijači.
Naslednjega dne smo si bojne rane zalizali z odlično juho in sveže pečenim jagenčkom. Obiskali smo zavetišče za medvede v Kuterevem. Otroci so bili navdušeni, medvedi najbrž malo manj. So pa navdušenje pokazali poskočni konjički, en je bil tako vznemirjen, da se ni želel umakniti s poti.
Mini počitnice, ki smo jih preživeli pretekle šolske počitnice v naročju Velebita, niso bile načrtovane. Niti pričakovane. Hiško sem rezervirala le nekaj dni pred odhodom. Brez pričakovanj. Toda presenečena sem bila nad lepoto okolja, narave, prijaznostjo in pristnostjo ljudi, kljub začetni zadržanosti. Kot bi se vrnila v otroštvo, v kraj, ki ga je že zdavnaj povozil čas. Hiška, kjer smo bivali, me je naravnost navdušila s svojo domačnostjo. Vem, da se bom še vrnila. Včasih nas največ življenja čaka tam, kjer ne pričakujemo... predvsem pa ne tako, kot načrtujemo. In velikokrat je bolje tako.

Ni komentarjev:

Objavite komentar